TEMATYKA KOMPLEKSOWA LISTOPAD 2016

  • DOMY I DOMKI -JESTEM DUMNY ŻE JESTEM POLAKIEM
  • URZADZENIA ELEKTYCZNE
  • A DESZCZ PADA I PADA
  • ZDROWIE NASZYM SKARBEM

Zamierzenia dydaktyczno - wychowawcze

Wzbogacanie wiedz dzieci na temat własnego kraju, miejscowości i najbliższego otoczeni. Zapoznanie dzieci z symbolami narodowymioraz uświadomienie konieczności odnoszenia się do nich z szacunkiem Obserwowanie zjawisk zachodzących w przyrodzie jesienią: zmiana koloru liści, ich usychanie i opadanie. Zbieranie skarbów do kącika przyrody: owoców i nasion przeznaczonych na pokarm dla ptaków (jarzębina, nasiona słonecznika, dyni, pestek itd.), suszenie ich i przechowywanie; liści – porównywanie wielkości, kształtu, barwy, nazywanie, z jakiego drzewa pochodzą wybrane liście, suszenie i wykorzystywanie do prac plastycznych nasion klonu, szyszek, żołędzi, kasztanów. Poznawanie wybranych środowisk przyrodniczych – las; charakterystyczna roślinność: drzewa liściaste i iglaste, krzewy, np. jałowiec, wrzos, mech, grzyby jadalne i trujące. Zapoznanie z przystosowaniem zwierząt do nadchodzącej pory roku: gromadzenie zapasów, zapadanie w sen. Poznanie sposobów przechowywania warzyw i owoców: surowych i przetworzonych.

Pisenka

"Szedł listopad"

Szedł listopad polną drogą
zerwał liście z drzewa.
Pada deszcz, pada deszcz.
A ja sobie śpiewam.

Zimne wiatry wieją polem
idzie deszcz ulewa.
Pada deszcz, pada deszcz.
A ja sobie śpiewam.

Słońce wstaje późnym rankiem,
ziemi nie ogrzewa.
Pada deszcz, pada deszcz.
A ja sobie śpiewam.

Wiersz

"Listopad"

Przyszedł sobie do ogrodu
stary, siwy pan Listopad.
Grube palto wziął od chłodu
i kalosze ma na stopach.

Deszcz zacina, wiatr dokucza.
Pustka, smutek dziś w ogrodzie.
Pan Listopad cicho mruczy:
nic nie szkodzi, nic nie szkodzi.

Po listowiu kroczy sypkim
na ławeczce sobie siada.
Chłód i zimno. Mam dziś chrypkę.
Trudna rada, trudna rada.

Opublikowano w Grupa Słoneczek

Find the last offers by SkyBet at www.bettingy.com BettingY.com Bonuses