TEMATYKA KOMPLEKSOWA LISTOPAD 2015

TEMATYKA KOMPLEKSOWA:

1. Czy jesteś dużym czy małym przedszkolakiem bądź dumny z tego, że jesteś Polakiem
  2. Przygotowanie do zimy
  3. Szara jesień zajączka Kicusia
  4. Tworzymy własne bajki

ZADANIA I TREŚCI PROGRAMOWEWzbogacanie wiedz dzieci na temat własnego kraju, miejscowości i najbliższego otoczeni.
Zapoznanie dzieci z symbolami narodowymioraz uświadomienie konieczności odnoszenia się do nich z szacunkiem
Obserwowanie zjawisk zachodzących w przyrodzie jesienią: zmiana koloru liści, ich usychanie i opadanie.
Zbieranie skarbów do kącika przyrody: owoców i nasion przeznaczonych na pokarm dla ptaków (jarzębina, nasiona słonecznika, dyni, pestek itd.), suszenie ich i przechowywanie; liści – porównywanie wielkości, kształtu, barwy, nazywanie, z jakiego drzewa pochodzą wybrane liście, suszenie  i wykorzystywanie do prac plastycznych nasion klonu, szyszek, żołędzi, kasztanów.
Poznawanie wybranych środowisk przyrodniczych – las; charakterystyczna roślinność: drzewa liściaste i iglaste, krzewy, np. jałowiec, wrzos, mech, grzyby jadalne i trujące.
Zapoznanie z przystosowaniem zwierząt do nadchodzącej   pory roku: gromadzenie zapasów, zapadanie w sen. Poznanie sposobów przechowywania warzyw i owoców: surowych i przetworzonych.

Wiersz na listopad

Przyszedł sobie do ogrodu
stary, siwy pan Listopad.
Grube palto wziął od chłodu
i kalosze ma na stopach.

Deszcz zacina, wiatr dokucza.
Pustka, smutek dziś w ogrodzie.
Pan Listopad cicho mruczy:
nic nie szkodzi, nic nie szkodzi.

Po listowiu kroczy sypkim
na ławeczce sobie siada.
Chłód i zimno. Mam dziś chrypkę.
Trudna rada, trudna rad.

Opublikowano w Grupa Słoneczek