Dekalog mądrego rodzica

DEKALOG MĄDREGO RODZICA

1. Pozwalajcie mu na samodzielność, niech się sam ubiera, je, myje zęby. Ta „samoobsługa” ułatwi mu pierwsze dni w przedszkolu, nie będzie od wszystkich zależny.

2. Nie wolno narzekać, że dziecko nie poradzi sobie w przedszkolu, bo to utwierdzi malca w przekonaniu, że nie da sobie rady bez mamy.

3. Zorganizujcie mu kontakty z rówieśnikami. Maluch powinien mieć kolegów, z którymi umie się bawić, dzielić zabawkami.

4. Od czasu do czasu zostawcie dziecko w obcym dla niego miejscu na krótki czas np.: u dziadków, koleżanki itp. Dziecko dzięku temu nauczy się słuchać innych, nabierze śmiałości i zrozumie, że zawsze po niego wrócicie.

5. Nigdy nie straszcie malca przedszkolem. Żeby dziecko polubiło przedszkole musi kojarzyć się ono z przyjaznym drugim domem, w którym będzie szanowane i lubiane.

6. Poinformujcie dziecko, dlaczego będzie chodziło do przedszkola np.: bo mama musi iśćdo pracy i rodzice zdecydowali , zę w przedszkolu będzie miało najlepszą opiekę, niektóre dzieci przyjmują argument, ze mama chodzi do pracy, tata chodzi do pracy i dziecko ma swoją pracę czyli przedszkole.

7. Chodzenie do przedszkola traktujcie jako zupełnie naturalną rzecz. Rodzice bądźcie konsekwentni, gdyż przerwanie rytmu chodzenia do przedszkola przedłuży tylko proces adaptacji dziecka. Z czasem zrozumie, że chodzenie do przedszkola jest bardzo przyjemnym „obowiazkiem”.

8. Zadbajcie, by poranne pożegnanie odbywało się bez pośpiechu. Ale też nie przedłużaj go w nieskończoność. Z obserwacji wiemy, że chociaż dziecko płacze i nie chce „puścić” mamy, to po jej wyjściu malec bardzo szybko zaczyna się z innymi dziećmi i już nie pamięta o porannych łzach. jeśli dziecko łatwiej rozstaje się z ojcem, niech on odprowadza je do przedszkola.

9. Przy rozstaniu bądźcie pogodni, bo wasz niepokój łatwo udzieli się dziecku.

10. W sprawach jedzenia ie decydujmy za dziecko. Potrawy, których „nie lubi” z czasem zaczną mu smakować, gdy zobaczy, że inne dzieci zjadają ze smakiem.